Новини кафедри

 

Відкрита лекція директора Ботанічного саду ДНУ імені О. Гончара  Анатолія Кабаря

24 вересня 2021 року в форматі Zoom-конференції відбулась відкрита лекція директора Ботанічного саду ДНУ імені О. Гончара, доцента кафедри фізіології та інтродукції рослин Анатолія Кабаря для здобувачів магістерського рівня вищої освіти ОП «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн» з обов’язкового компоненту «Ландшафтний дизайн». Впродовж лекції були розглянуті питання хортіокультури, сучасний стан систем зелених насаджень на прикладі міста Дніпро, останні тенденції в ландшафтному дизайні й роль ботанічних садів в озелененні в урбоекосистем. Дякуємо Анатолію Миколайовичу за цікаву лекцію та сподіваємось на плідну співпрацю в подальшому.

Агробіологічному комплексу виповнюється 70 років

21 вересня 2021 року Агробіологічному комплексу Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького виповнюється 70 років.

З самого започаткування ця територія активно використовується в навчальному процесі, як майданчик для масових культурних та спортивних заходів. На комплексі створені дендрарій (колекція якого, нараховує більше ста видів деревних рослин та чагарників), садове відділення плодово-ягідних культур та тваринницьке відділення зі стайнею та іподромом.

Студенти знайомляться з біологічними об’єктами, ведуть польові спостереження та досліди, відшліфовують власні уміння та навички в догляді за рослинами та тваринами, а також просто відпочивають та проводять весело час.

Кафедра ботаніки і садово паркового господарства вітає з ювілеєм працівників Агробіологічного комплексу – наших колег та партнерів!


Вітаємо наших викладачів з отриманням авторських свідоцтв


University Open Space-2021

18.09.2021 р. в МДПУ ім. Б. Хмельницького відбувся захід University Open Space-2021, який пройшов у форматі “workshop”. В заході взяли участь НПП кафедри ботаніки і садово-паркового господарства к.б.н., доц. Подорожний С.М., к.б.н., доц. Туровцева Н.М., к.б.н., доц. Пюрко О.Є., ст. викл. Брен О.Г. До яскрового заходу завітали абітурієнти зі школ міста. Читати далі>>>


Архітектурно-ландшафтна організація території житлової та нежитлової забудови

15 вересня відбулось перше засідання наукового гуртка «Catena» в 2021-2022 навчальному році. Тема засідання: «Архітектурно-ландшафтна організація території житлової та нежитлової забудови». З доповідями виступили здобувачки освітньої програми «Садово-паркове господарства. Ландшафтний дизайн» Кобець О.В. та Дерев’янко Н.П., які представили  свої напрацювання з даної теми у вигляді проектних пропозицій щодо озеленення та благоустрою готелю «Хортиця» та приватного будинку м. Запоріжжя. Вони розповіли про особливості планування та озеленення територій житлової та нежитлової забудови на прикладах реальних об’єктів. Особливу увагу учасників наукового гуртка привернула 3D візуалізація проектних пропозицій, які були використані для проектів.


Семінар “Академічна доброчесність: від теорії до практики”

13.09.2021 р. на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства для здобувачів ОП “Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн”, “Садово-паркове господарство. Лісівництво” та “Лісове господарство. Парковпорядкування” відбувся семінар “Академічна доброчесність: від теорії до практики”. Спікер заходу – професор Жуков О.В. Протягом семінару розглянуті наступні питання:

  • загальна інформація про концепцію академічної доброчесності та недоброчесності;
  • дотримання академічної доброчесності та методи виявлення академічної недоброчесності;
  • відповідальність за недотримання академічної доброчесності.

Багато питань від здобувачів було пов’язано з відповідальністю за порушення академічної доброчесності.

Дякуємо спікеру за цікаву доповідь і здобувачам за активну дискусію!Захист кваліфікаційних робіт за освітніми програмами: «Садово-паркове господарство. Лісівництво», «Лісове господарство. Парковпорядкуванння», «Лісове господарство. Благоустрій територій»

08.06.2021 р. відбувся захист кваліфікаційних робіт за освітніми програмами: «Садово-паркове господарство. Лісівництво», «Лісове господарство. Парковпорядкуванння», «Лісове господарство. Благоустрій територій». Член екзаменаційної комісії роботодавець, ФОП Вакарь Олексій Вікторович відмітив, що здобувачі показали здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми професійної діяльності у галузі вирощування декоративних рослин, проектування, створення та експлуатації об’єктів садово-паркового господарства, а також оволодіння професійними знаннями, сучасними методиками, засобами та технологіями для проведення виробничої діяльності і досліджень у лісовому та садово-парковому господарстві.

Члени екзаменаційної комісії доценти Подорожний С.М., Туровцева Н.М. та стейкхолдер Вакарь О.В. привітали всіх студентів з отриманням кваліфікації бакалавра і побажали їм професійних досягнень. Бажаємо успішної здачі іспитів для  вступу на магістратуру!

          


Засідання кафедрального наукового гуртка «Catena» з теми «Різноманіття рослин м. Мелітополя»

 З 31.05.21р. по 04.06.21р. в рамках проведення літньої навчальної польової практики, а також у відповідності до плану роботи кафедрального  наукового гуртка «Catena» відбувся ряд екскурсій в рамках теми “Різноманіття рослин м. Мелітополя”.

Здобувачі вищої освіти відвідали міський парк культури та відпочинку ім. Горького, парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення “Алея Слави”, а також дендрарій Агробіологічного комплексу МДПУ ім. Б.Хмельницького.

Здійснено екскурсію до заплави ріки Молочної, відібрані гербарні зразки з річкових схилів.

Під час екскурсій зібрано гербарний матеріал, розглянуто особливості морфології, анатомії, видового різноманіття та екології рослин.

Студенти виявили зацікавленість щодо використання декоративних рослин в озелененні міста, а також допитливо дізнавались інформацію про особливості дендрофлори насаджень міста.

Польові екскурсії займають важливе місце у підготовці фахівців з садово-паркового господарства, а також майбутніх вчителів.


Звітна конференція з виробничої практики

25.05.2021 р. на кафедрі відбулася звітна конференція з виробничої практики здобувачів ОП “Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн”. Члени комісії — керівники практики доцент Подорожний С.М., гарант ОП доцент Туровцева Н.М. та професор Жуков О.В. Студенти презентували звіти про проходження  практики та  відповіли на питання членів комісії щодо набутих під час проходження виробничої практики загальних і спеціальних компетентностей.

Географія виробничої практики цього року була різноманітна — Мелітополь, Запоріжжя, смт Графське (Донецька область). Всі здобувачі на підприємствах отримали позитивні характеристики і захистили звіти з практики.

Дякуємо нашим роботодавцям — керівникам підприємств – Ландшафтна  компанія «Зелене життя», ДП  «Мелітопольське  лісове господарство», ФОП Вакарь О.В. Кобець О.В., ТОВ Агроторг ВВ,  ДП «Великоанадольське  лісове господарство» (Донецька обл., смт Графське) — за наданий нашим здобувачам практичний досвід і можливість удосконалювати свої результати навчання.

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!


Перший загальноміський Екопікнік

21.05.2021 науково-педагогічними працівниками кафедри ботаніки і садово-паркового господарства разом із здобувачами вищої освіти студентського наукового гуртку кафедри «Catena» прийнято участь у першому загальноміському Екопікніку, який проводився в «Екопарку» м. Мелітополя.

Кафедрою ботаніки і садово-паркового господарства представлено стенд, на якому для городян та зацікавлених гостей були запропоновані роздаткові матеріали та наочності, що використовуються під час навчального процесу, результати проекту «Мелітополь – черешнева столиця України» та виставка рендерів проектів благоустрою та озеленення територій міста та районів, які були виконані викладачами та здобувачами спеціальності “Садово-паркове господарство”.

Відвідувачі охоче роздивлялись зразки спилів різних дерев, шишки екзотичних голонасінних рослин, дізнались про сорти черешні та дюків, які виведені та вирощуються на Мелітопольщині.

Якісна організація заходу та приємна весняна погода зробили Екопікнік пізнавальним, динамічним та яскравим заходом. Спілкування та обмін досвідом на подібних святах є запорукою плідної співпраці та пошуку однодумців в професійній діяльності, а екологічна спрямованість заходу роблять все, щоб він дійсно сподобався громадянам міста та мав продовження в майбутньому.


Весняні профорієнтаційні заходи

18-19 травня 2021 р. НПП кафедри ботаніки і садово-паркового господарства к.б.н. доц. Подорожним С.М., к.б.н., доц. Пюрко О.Є., к.б.н., доц. Вельчевою Л.Г. та ст. викл. Бреном О.Г. в рамках профорієнтаційної роботи здійснено зустріч з учнями шкіл с. Мирне (Мирненський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів «Інтелект») та с. Терпіння (Терпіннівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів та Терпіннівський колегіум «Джерело»).

Учням надано інформацію про правила вступу до навчання на хіміко-біологічному факультеті, проведено бесіду щодо особливостей навчання за різними спеціальностями, перспективи працевлаштування.


Практичне заняття з курсу «Дизайн квітників» (ОП “Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн”)

18.05.2021 р. на базі розсадника декоративних рослин «Анна Сад» стейкголдером Копиловою Г.В. проведено практичне заняття з курсу «Дизайн квітників» (ОП “Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн”) на тему «Догляд за квітниками». Ціль та завдання заняття були спрямовані на опанування здобувачами спеціальних компетентностей (СК 01. Здатність розробляти технології вирощування декоративних та плодових рослин в закритому та відкритому ґрунті та СК 16. Здатність оцінювати регіональні особливості ґрунтових та кліматичних умов для розробки технології вирощування декоративних рослин, проектування і експлуатації садово-паркових об’єктів з урахуванням тенденцій глобальних змін клімату) та ПР 12 Створювати об’єкти озеленення різного призначення та підбирати комплекс робіт по догляду за рослинами у насадженнях.

Впродовж заняття здобувачі були ознайомлені з технологіями вирощування та догляду за декоративними трав’янистими рослинами та сучасними тенденціями попиту на посадковий матеріал в регіоні та за його межами.

Здобувачі дізналися про особливості створення та ведення приватного бізнесу в садово-парковому господарстві та висловили велику вдячність Ганні Вікторівні за цікаве практичне заняття і корисні поради. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю.


Засідання Терпіннівської селищної ради (с. Терпіння) у форматі «круглий стіл»

14.05.2021 НПП кафедри ботаніки і садово-паркового господарства к.б.н., доц. Подорожним С.М. та ст. викл. Бреном О.Г. прийнято участь в засіданні Терпіннівської селищної ради (с. Терпіння) у форматі «круглий стіл». Розглянуто питання затвердження проекту утримання та реконструкції парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Цілющі джерела», розробленого НПП кафедри ботаніки спільно зі студентами в рамках договору з Благодійною організацією «Благодійний фонд парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Цілющі джерела» ».

На засіданні також були присутні голова Мелітопольської районної державної адміністрації Судаков І.І., скульптор Куцевалов О.В., депутат Мелітопольської міської ради та директор КП “Мелітопольский міський парк культури та відпочинку ім. Горького” Обрезанов О.А., члени місцевої громади.

Подорожний С.М. виступив з пропозицією щодо оновлення положення для цього об’єкту природно-заповідного фонду, яку учасники засідання одноголосно схвалили.

Подальша робота з імплементації передбачених розробленим проектом заходів буде відбуватися в рамках створеної на засіданні робочої групи, до складу якої, також увійшли Подорожний С.М. та Брен О.Г.


Екскурсія «Різноманіття рослин міста Мелітополя»

12.05.2021 р. в рамках засідання наукового гуртка кафедри ботаніки і садово-паркового господарства «Catena» та під час навчальної практики з природознавства (керівник практики к.п.н., доц. Добровольська Л.П.) для здобувачів вищої освіти 120-с групи Навчально-наукового інституту соціально педагогічної та мистецької освіти ст. викл. кафедри ботаніки і садово-паркового господарства Бреном О.Г. проведено екскурсію «Різноманіття рослин міста Мелітополя».

Під час екскурсії здобувачі отримали уявлення про склад та морфологію деяких декоративно-квітучих рослин квітників міста Мелітополя, деревних та чагарникових рослин міського середовища та про сучасні тенденції в озелененні населених місць.

Під час заходу Брен О.Г. поділився досвідом проведення екскурсій за методикою «Інтерпретація природи», а здобувачі дізнались про методичні особливості роботи з дітьми дошкільного віку під час екскурсій. Особливу цікавість здобувачі виявили до легенд та сказань про рослини, які в тому числі, можуть бути використані у власній подальшій професійній діяльності.

Подібні заходи, в яких відбувається взаємодія науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти різних інститутів та факультетів є дуже плідною та значно збільшує можливості та покращує якість навчального процесу.


Передзахист кваліфікаційних робіт

06.05.2021 р. на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства відбувся попередній захист кваліфікаційних робіт за освітніми програмами: “Лісове господарство. Парковпорядкування”, “Лісове господарство. Благоустрій територій”, “Садово-паркове господарство. Лісівництво”. Захист  відбувався в форматі ZOOM-конференції. Здобувачі повідомили про результати виконання робіт. Всі роботи були рекомендовані до захисту перед державною комісією.


Презентація проекту «Багаторічні рослини для контейнерного озеленення»

05.05.2021 на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства здобувачі ОП «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн» Красіна Наталія та Дмитренко Дмитро презентували проект «Багаторічні рослини для контейнерного озеленення» (керівники – доцент Туровцева Н.М., доцент Бредіхіна Ю.Л.).  Проект виконано на замовлення ФОП Вакарь О.В. згідно договору про співпрацю № 62/38-06 від 05.01.2020 р.

У проекті автори проаналізували стан контейнерного озеленення у м. Мелітополь і надали пропозиції щодо видового складу багаторічних рослин, придатних для контейнерного озеленення в кліматичних умовах степової зони півдня України, а також продемонстрували ескізи квіткових контейнерів для парку культури та відпочинку ім. М. Горького. Присутній на зустрічі Вакарь Олексій Вікторович позитивно оцінив запропонований проект і висловив надію на продовження робіт по втіленню контейнерного озеленення інших об’єктів міста.


Майстер-клас «Інвентаризація садово-паркових об’єктів»

28.04.21 к.б.н., доц. кафедри ботаніки і садово-паркового господарства Подорожний С.М. провів майстер-клас для здобувачів спеціальності “Садово-паркове господарство”, членів наукового гуртка «Catena» та науково-педагогічних працівників з теми «Інвентаризація садово-паркових об’єктів».

Під час роботи розглянуто загальноприйняті методи обліку насаджень деревних та чагарникових рослин, аналізу їх життєвого стану, віку. Подорожний С.М. поділився власним досвідом проведення інвентаризаційних робіт, детально розповів про особливості розробки інвентаризаційних відомостей та підрахунків витрат на роботи з обрізки та корчування.

Особливу зацікавленість під час майстер-класу виявили здобувачі спеціальності “Садово-паркове господарство”, тому що інвентаризація садово-паркових об’єктів є важливою складовою їх майбутньої професії.

Робота в форматі «майстер-клас» значно поглиблює знання здобувачів, дозволяючи дізнатись про найдрібніші подробиці від досвідчених фахівців. Результативність проведення таких занять наочно можна побачити за вже розробленими проектами та роботами на комерційній основі, які вже виконані здобувачами та науково-педагогічними працівниками кафедри ботаніки і садово-паркового господарства.


Презентація практично-наукового проєкту «Гарденотерапія для КНП ЦНСП та МР»

Плідна співпраця КНП “Центр надання соціальних послуг та медичної реабілітації” ММР ЗО з МДПУ імені Богдана Хмельницького продовжується: цього разу в напрямі гарденотерапії

31 березня на базі університету відбулась презентація практично-наукового проєкту «Гарденотерапія для КНП ЦНСП та МР», організатором якої виступила кафедра ботаніки та садово-паркового господарства.

Здобувачі спеціальності “Садово-паркове господарство” розкрили поняття та терапевтичні функції гарденотарапії.

Ініціатор ідеї – доцент кафедри ботаніки і садово-паркового господарства Наталья Туровцева в своїй доповіді додала, що заняття садівництвом буде корисним для всіх вікових категорій та надала докладний план створення «зеленої» локації на базі Центру.

Завідувачка кафедри практичної психології Наталья Фалько засвідчила, що за європейським досвідом учасники подібних програм відчувають емоційний підйом та виховують почуття відповідальності.

Директор Центру Тетяна Чорна підтвердила актуальність ідеї для відвідувачів Центру, особливо під час карантину, адже групові заняття будуть проходити на свіжому повітрі, та наголосила, що обладнання для занять садівництвом може бути пристосовано для різних нозологій та подякувала науковцям за корисний науковий проєкт.

Подальша співпраця у розвитку перспективної ідеї закріплена підписанням Договору між Центром та Університетом

Адміністрація Центру розпочинає пошук фінансування серед місцевих спонсорів та міжнародних донорів для втілення корисного проєкту для осіб з інвалідністю та людей похилого віку в життя!


Семінар «Сучасний стан озеленення м. Мелітополя»

29 квітня 2021 року  на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства  на платформі Zoom  відбувся плановий практичний семінар «Сучасний стан озеленення м. Мелітополя» за участю стейкголдера ФОП Вакаря Олексія Вікторовича.

Під час зустрічі Олексій Вікторович розповів про основні напрямки розвитку озеленення у нашому місті, а також  про низку проблем щодо цього питання –  інвентаризацію деревних  насаджень,  якість  посадкового матеріалу декоративних деревних рослин, використання препаратів з захисту та ін.

Учасники семінару – здобувачі  спеціальності 206 «Садово-паркове господарство» –  отримали ґрунтовні відповіді на всі запитання від потенційного роботодавця.

Висловлюємо  щиру вдячність Олексію Вікторовичу  за цікавий і змістовий  семінар. Сподіваємося і на подальшу плідну співпрацю!


Майстер-клас «Агротехніка вирощування декоративних чагарників в розплідниках»

29.03.2021 директор ландшафтної компанії «Зелена життя» (ФОП Льонюшкіна С.В.) Льонюшкіна Світлана Валентинівна на базі свого підприємства провела майстер-клас «Агротехніка вирощування декоративних чагарників в розплідниках» для здобувачів ОП «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн».

Під час заходу здобувачі були ознайомленні з асортиментом чагарникових декоративних рослин, їх еколого-біологічними та декоративними особливостями, а також з різноманіттям садових форм і сортів, асортиментом стимуляторів, які використовуються при вегетативному розмноженні рослин. Практична частина майстер-класу була присвячена живцюванню лаванди вузколистої.

Всі присутні мали змогли власноруч зробити живцювання. Дякуємо нашому стейхолдеру та роботодавцю за цікаву інформацію і набутий практичний досвід. Сподіваємось на нові зустрічі.


Засідання кафедри з приводу оновлення освітніх програм

29.03.2021 р. відбулося засідання кафедри з приводу оновлення освітніх програм. Гаранти Туровцева Н.М., Подорожний С.М., Вельчева Л.Г., Логвіна-Бик Т.А., члени робочих груп зі складу викладачів, здобувачів та стейкголдерів (Чорна Т.Г., Кучина Є.О. – керівництво КНП  «ЦНСП та МР» ММР ЗО, ФОП Вакарь О.В., Кобець С.В. – здобувачка ОП “Садово-паркового господарства. Ландшафтний дизайн”, Льонюшкіна С.В. – ландшафтна компанія “Зелене життя” (ФОП Льонюшкіна С.В.), Обрезанов О.А. – директор КП “Мелітопольский міський парк культури та відпочинку ім. Горького”, Полуліх М.С. – директор ДП «Мелітопольське лісове господарство», Горшков О.О. – лісничий ДП «Мелітопольське лісове господарство», Охріменко С.Г. – заступник директора з наукової роботи Національного заповідника «Хортиця», Дерев’янко Н.П. – завідувач кафедри садово-паркового господарства КЗ вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, Хорошков Л.М. – викладач  КЗ  вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради», Леонова Л.О. – фахівець з  ландшафтного дизайну, Сіохін В.Д.  –  директор ННЦ «Біорізноманіття», Біленька О.П. – вчитель біології вищої категорії, вчитель-методист Костянтинівського районного навчально-виховного об`єднання “Гімназія – Мала академія наук №1 “Таврія” та здобувачі вищої освіти, які є членами робочих груп виступили с пропозиціями  щодо оновлення ОП на наступний навчальний рік.


Настановна конференція з виробничої практики

25.03.2021 р. на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства відбулася настановна конференція з виробничої практики (5.04-14.05.2021 р.) для здобувачів вищої освіти за  ОП «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн».

Під час конференції керівник виробничої практики доцент Подорожний С.М. поінформував здобувачів про регламент проходження практики. Також  були обговорені питання дотримання правил техніки безпеки на практиці, місця проходження практики, вимоги до змісту  і оформлення звітної документації. Керівником акцентована увага здобувачів на важливості опанування впродовж виробничої практики фаховими компетентностями і програмними результатами навчання,задекларованими в освітній програмі.

Бажаємо нашим здобувачам успішного  проходження виробничої практики!


Біологічний кейс «Дослідницько-експериментальні роботи на уроках біології та природознавства»

23.03.2021 в рамках проведення ІІІ відкритого освітньо-наукового форуму з міжнародною участю«Класична наука для Нової української школи» науково-педагогічними працівниками кафедри ботаніки і садово-паркового господарства к.б.н. доц. Пюрко О.Є., ст. викл. Бреном О.Г. спільно з членами студентського наукового гуртка «Catena» та вчителем біології та географії Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25 ММР ЗО Неровною Н.Г. проведено Біологічний кейс в форматі Zoom-конференції.

Під час заходу розглянуто актуальні питання дослідницько-експериментальної роботи на уроках біології та природознавства з врахуванням компетентнісного потенціалу даних освітніх компонентів.Ст. викл. Брен О.Г. розповів про особливості відбору та обробки матеріалу для вивчення одноклітинних і нитчастих водоростей, виготовлення та демонстрування тимчасових мікропрепаратів. Здобувачі вищої освіти паралельно готували мікропрепарати, вивчали особливості будови досліджуваних організмів, ділились враженнями.

Вчитель Неровна Н.Г. ознайомила присутніх з практичним аспектом та  діяльнісним підходом при проведенні дослідницьких робіт на уроках біології в умовах сучасної школи, представила методику постановки завдань на уроках,  способи мотивації учнів, а також продемонструвала зразки учнівської творчості.

Роботу Біологічного кейсу відвідав і оцінив заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Сергій Борисович Шеханов.

Подібні заходи надають можливість комунікації, налаштування зв’язків, обміну досвіду між загальноосвітніми навчальними закладами та вищою школою і сприяють практико-орієнтованому навчанню та формуванню професійних компетентностей у здобувачів вищої освіти – майбутнього Нової української школи.


Засідання наукового студентського гуртка «Саtеnа» на тему: «Стилі в ландшафтному дизайні»

18.03.2021 на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарство відбулося чергове засідання наукового студентського гуртка Саtеnа на платформі Zoom.  З доповідями на тему  «Стилі в ландшафтному дизайні» виступили здобувачі вищої освіти хіміко-біологічного факультету Красіна Наталія та Крайнік Катерина (керівник к.с.г.н., доцент Туровцева Н.М.)

 Під час   доповідей були розглянути питання естетичної якості та художньої виразності міського і рекреаційного середовищ за допомогою елементів ландшафтного дизайну різних стилів

 Жваву дискусію серед учасників гуртка викликало обговорення сучасних стилів,  таких як скандинавський,  екостиль та хай тек.

Також  учасники засідання були ознайомлені з  методикою визначення ландшафтних стилів садів і парків, обговорення якої  викликало   конструктивну дискусію.


Семінар з академічної доброчесності

 11 березня 2021 року на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства     для здобувачів за освітніми програмами: «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн»,  «Садово-паркове господарство. Лісівництво» та «Лісове господарство. Парковпорядкування»,  доцентом кафедри  Логвіною-Бик Т.А.  було проведено семінар на тему «Академічна доброчесність». Під час заходу студенти обмінювались думками щодо відмінності між плагіатом, списуванням, перефразуванням, про правила цитування тощо. Також зі студентами обговорено зміст «Положення про академічну доброчесність» та «Положення про запобігання академічного плагіату в освітній діяльності Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького», зокрема з основними принципами і фундаментальними цінностями академічної доброчесності та етикою академічних взаємовідносин.

Під  час  дискусії здобувачі вищої освіти на конкретних прикладах визначали види порушеньакадемічної доброчесності та шляхи їх уникнення.


Cемінар «Практики сучасного ландшафтного дизайну»

03 березня 2021 року на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства відбувся науково-практичний семінар у форматі ZOOM-конференції для здобувачів за освітніми програмами: «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн», «Садово-паркове господарство. Лісівництво» та «Лісове господарство. Парковпорядкування», на тему: «Практики сучасного ландшафтного дизайну». З доповіддю виступив практикуючий ландшафтний дизайнер, к.с-г.н., доцент кафедри садово-паркового господарства Уманського національного університету садівництва Заморський О.О.

Були розглянуті питання впливу різноманітних факторів  на вибір рослин і композицій в цілому, догляду за рослинами тощо. Особлива увага була приділена специфіці роботи з замовниками, першим практичним крокам ландшафтного дизайнера, маркетингу професійної діяльності та ін. Викладачі та студенти взяли активну участь в обговоренні.       

Сподіваємося, що в подальшому зустрічі з провідними фахівцями в галузі садово-паркового господарства стануть традиційними і будуть сприяти професійному розвитку здобувачів.


Науково-практичний семінар «Представники роду Pоpulus в озеленені міст півдня України. Проблеми експлуатації та альтернативні варіанти»

23 лютого 2021 року  відбувся науково-практичний семінар у форматі ZOOM-конференції для магістрів за освітньою програмою «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн» та бакалаврів за освітніми програмами  «Садово-паркове господарство. Лісівництво» та «Лісове господарство. Парковпорядкування» на тему: «Представники роду Pоpulus в озеленені міст півдня України. Проблеми експлуатації та альтернативні варіанти». Організатором цього заходу виступив  к.б.н., доцент кафедри ботаніки і садово-паркового господарства Подорожний С.М.

В ході семінару відбулася жвава дискусія щодо доцільності використання тополі в озелененні міст півдня України, її переваг та недоліків, а також обговорювалися альтернативні  варіанти деревних порід для озеленення населених пунктів.Всесвітній день водно-болотних угідь «Конвенція про водно-болотні угіддя. Рамсар-1971»

16.02.2021 р. на засіданні гуртка кафедри ботаніки і садово-паркового господарства «Catena» відбувся виступ старшого викладача Брена О.Г. для здобувачів освітніх програм з теми «Конвенція про водно-болотні угіддя. Рамсар-1971». Під час виступу викладено основні положення конвенції, її значення для природи та життя людини. В мультимедійній презентації наочно викладена інформація про водно-болотні угіддя України, їх площу, розташування, захист природних оселищ різних видів рослин та тварин.

Всесвітній день водно-болотних, починаючи з 1997 року привертає увагу до важливості водно-болотних екосистем – по всьому світу організовуються інформаційні кампанії, природоохоронні акції, еколого-просвітницькі заходи та виступи.


Всесвітній день водно-болотних угідь «Водно-болотні угіддя, вода і життя – нероздільні»

12.02.2021 р. на засіданні гуртка кафедри ботаніки і садово-паркового господарства «Catena» до Всесвітнього дня водно-болотних угідь студентами хіміко-біологічного факультету Муханкіним В.В. і Мануіловим Д.Г. здійснено доповідь з використанням мультимедійної презентації та відеороликів з теми «Водно-болотні угіддя, вода і життя – нероздільні» для здобувачів освітніх програм «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн», «Садово-паркове господарство. Лісівництво» і «Лісове господарство. Парковпорядкування». Студенти в доповіді звернули увагу на питання використання прісної води, ролі водно-болотних угідь у її очищенні для потреб людства і природних процесів. Після виступу робота гуртка перейшла в режим дискусії, під час якої студенти обмінювались думками щодо можливості збереження природи водно-болотних угідь в Україні, а також необхідності дбайливого ставлення до прісної води.


Семінар «Чому і як здобувач вищої освіти може впливати на якість освітньої програми?»

11. 02. 2021 р. гарантом ОП 206 «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн», к.с/г.н., доцентом Туровцевою Н.М. було проведено конференцію на платформі Zoom зі здобувачами вищої освіти другого рівня на тему «Чому і як здобувач вищої освіти може впливати на якість освітньої програми?». До проведення конференції долучилися завідувач кафедри  С.М. Подорожний  і член робочої групи. У ході конференції здобувачів було ознайомлено з нормативними документами, що регулюють питання впливу здобувачів ВО на якість освітньої програми в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького. Також було обговорено шляхи та механізми впливу здобувачів вищої освіти на удосконалення якості освітнього процесу в університеті, конкретизовано, як саме це відбувається.  


Передзахист робіт на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук старшого викладача Брена О.Г. та асистента Арабаджи-Тіпенко Л.І.

На кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства в режимі Zoom-конференції відбувся передзахист робіт на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук старшого викладача Брена О.Г. – тема «Альгоугруповання приморських солоних водойм Приазовського національного природного парку» (наук. керівник – д.б.н. проф. Солоненко А.М.). та асистента кафедри ботаніки і садово-паркового господарства Арабаджи-Тіпенко Л.І. – тема «Екологічні особливості Cyanoprokaryota Північно-Західного Приазов’я» (наук. керівник – д.б.н. проф. Солоненко А.М.).  Крім   науковців кафедри на засідання були присутні   – д. геогр.н. проф. Пилипенко І.О., д.б.н. проф. Ходосовцев О.Є., д.б.н. проф. Мойсієнко І.І., д.б.н. проф. Бойко М.Ф. (Херсонський державний університет), д.б.н. проф. Костіков І.Ю. (Київський національний університет ім. Т. Шевченка).

Доповіді здобувачів визвали жваве обговорення. Більшість питань, які були задані пов’язані з прикладним аспектом досліджень і втіленням результатів в практику природоохоронної діяльності.

Співпраця з іншими вищими навчальними закладами та провідними науковцями в такому форматі є новою, продуктивною та особливо актуальною в період пандемії.

Побажаємо нашим колегам скорішого та успішного захисту.   


Стан галерейних лісів Українського Придунав’я

02.02.2021 р. відбулось засідання гуртка кафедри ботаніки і садово-паркового господарства «Catena», а також здобувачів освітніх програм «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн», «Садово-паркове господарство. Лісівництво» і «Лісове господарство. Парковпорядкування», присвячене Всесвітньому дню водно-болотних угідь. В рамках заходу з презентацією за результатами досліджень сучасного стану галерейних лісів Українського Придунав’я виступив доц., к.б.н. Подорожний С.М. В доповіді відображено унікальність лісів, рівень їх біорізноманіття, а також сучасний стан і рекомендації щодо їх охорони та управління. Дослідження та заходи по відновленню галерейних лісів проводились в рамках Дунай-Карпатської програми (DCP) за підтримки Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Після презентації відбулось обговорення проблеми збереження природи – здобувачі освітніх програм поділились враженнями від унікальності природи Українського Придунав’я.


Молекулярно-генетичні дослідження в сучасній науково-практичній діяльності

27.01.2021 відбулось засідання наукового гуртка “Catena”, на якому було розглянуто особливості полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), необхідне обладнання та витратні матеріали для екстракції та ампліфікації ДНК, а також сьогоденні галузі практичного використання ПЛР. Виступаючий ст. викл. Брен О.Г. розкрив ці питання під час своєї доповіді та наочної презентації.

Здобувачі виявили бажання приймати участь у науковій діяльності та проводити досліди на новому обладнанні в лабораторії аналітичного контролю та молекулярно-генетичних досліджень.


На кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства відбувся захист кваліфікаційних робіт

Важливим і яскравим етапом у житті кожного студента є підбивання підсумку його навчання у закладі вищої освіти.

22 грудня на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства  відбувся захист кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти за ступенем вищої освіти «Магістр» спеціальності 206 Садово-паркове господарство  за освітньою програмою «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн». 

Захист робіт  проведено в змішаній формі. Офлайн захищалися 3 студента (Тимошенко В., Миронов О. та Жалєй О.), онлайн – 5 студентів (Іванченко К., Іванченко М., Писаревський С., Сулягіна Є. та Помогаєв О.). Захист онлайн проходив на платформі ZOOM.

Студенти  підготували доповіді та презентації з тем дослідження. Кваліфікаційні роботи виконані на актуальні теми, враховуючи стратегічні пріоритети розвитку садово-паркового господарства.

Екзаменаційна комісія працювала у складі – голови екзаменаційної комісії к.б.н., доц. Подорожного С.М., заступника голови ЕК к.с/г.н., доц. Туровцевої Н.М., директора ПП «Вакарь О.В.», секретаря ЕК Бараник О.О. 

Бажаємо подальших успіхів та професійної самореалізації нашим випускникам.


Ландшафтний дизайн та проектна діяльність кафедри та наукового гуртка

02.11.2020 р. на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства відбулось засідання наукового гуртка “Catena”. На засіданні представлені результати роботи з ландшафтного дизайну та проектування садово-паркових об’єктів. Доповідались НПП Бредіхіна Ю.Л. та ЗВО Красіна Н.О. та Крайнік К.О. про особливості об’єктів, власні рекомендації з їх благоустрою та озеленення. Проектування здійснено на об’єктах різних за функціональним призначенням: приватні ділянки,  публічні простори, об’єкти природо-заповідного фонду.

Унаочненням розповіді виступили рендери та відео в форматі 3D-прогулянка територією проектування. Присутні виказали зацікавленість, а деякі захотіли використати проектування та 3D-візуалізацію й у власних кваліфікаційних роботах.


Мелітополь – черешнева столиця. Історія та сучасність садівництва на Мелітопольщині

19.10.2020 р.  відбулось засідання кафедрального наукового гуртка “Catena” під назвою ” Мелітополь – черешнева столиця. Історія та сучасність садівництва на Мелітопольщині”.

Ведучою заходу стала секретар хіміко-біологічного факультету Тутова Г.Ф., яка представила доповідачів – к.б.н., доц. Туровцеву Н.М. та ЗВО Клічаніну Ю.В.

Туровцева Н.М. виступила з доповіддю про історію мелітопольського садівництва, відзначивши найбільш видатні постаті А.В. Корвацького, М.Т. Оратовського, М.І. Туровцева та В.О. Туровцевої.

Клічаніна Ю.В. підготовила доповідь про сорти черешні та дюків, які наявні на ринку України, їх біоло-морфологічні характеристики та смакові якості.

Також на засіданні представлено результати проекту «Мелітополь: черешнева столиця України саме тут!»  автором якого, є Н.М. Туровцева. В рамках проекту розроблено путівник, в якому представлені місця туристичного тяжіння, які характеризують Мелітополь як «черешневу столицю» України та як науковий, садівничий і діловий центр Запорізької області.


Робота аспірантів

15  жовтня 2020 року аспіранти кафедри ботаніки і садово-паркового господарства під керівництвом професора Жукова Олександра Вікторовича відбирали проби для  досліджень.


Семінар для вчителів біології міста Бердяньска

13 травня 2020 року на базі платформи ZOOM відбувся семінар для вчителів біології міста Бердяньска за темою: «Формування успішного освітнього середовища на уроках біології шляхом впровадження інноваційних технологій».

Семінар організовано і проведено викладачами кафедри ботаніки і садово-паркового господарства.

Декан факультету Хромишев В.О. привітав учасників і висловив сподівання, що інформація, отримана під час роботи семінару, буде корисною для педагогів і допоможе у їх професійній діяльності. Віталій Олександрович акцентував увагу вчителів і на тому, що на базі Мелітопольського державного педагогічного університету вони мають можливість пройти курси підвищення кваліфікації.

Завідувач кафедри ботаніки і садово-паркового господарства Подорожний С.М., викладачі кафедри Пюрко О.Є. і Брен О.Г. поділилися з вчителями власним досвідом щодо особливостей викладання біології в умовах нової української школи; форми мотивації на сучасному етапі вивчення предмету; введення практичних елементів вивчення біотехнології у шкільний курс; нанотехнології під час вивчення біології; впровадження нової систематики для курсів з біології рослин і тварин починаючи з шостого класу; роботи МАН та інше.

Присутні на семінарі відмітили високу результативність та практичність проведеного заходу, який пройшов у творчій атмосфері.


На кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства відбувся захист курсових робіт

29 квітня 2020 р. на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства відбувся захист курсових робіт студентів 116-х групи, 126-х групи та 127-х груп з дисципліни «Методика навчання природознавства, біології та екології».

Комісія у складі викладачів кафедри професор Мальцева І.А, доценти Подорожний С.М. і Логвіна-Бик Т.А., старший викладач Брен О.Г. прослухали та проаналізували зміст та практичну значущість досліджень студентів IV курсу хіміко-біологічного факультету.

Основна увага приділялася новизні досліджень, задачі та власній розробці студентів: уроки, екскурсії, проекти, ігри, створення пізнавального навчального середовища для школярів 6-11 класів під час процесу навчання у загально-освітніх закладах, он-лайн інструменти для навчання школярів у дистанційному режимі.

Теми курсових робіт студентів були різноманітні: міжпредметні зв’язки в процесі вивчення біології; розвиток у школярів пізнавального інтересу до біології; диференційований підхід до навчання учнів біології; навчальні ігри на уроках біології як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів; особливості роботи вчителя біології з обдарованими школярами на уроках біології; методика використання кімнатних рослин у навчально-виховній роботі з біології; геймізація навчання предметів природничого циклу середньої ланки загальної освіти; використання інтерактивних методів в навчанні біології тощо.

Після обговорення доповідей студентів членами комісії були запропоновані підсумкові оцінки за захист курсової роботи.

Творча атмосфера, позитивний настрій та бажання студентів поділитися власними розробками під час навчання та проходження виробничої педагогічної практики у школі – все це сприяло розумінню та усвідомленню значущості власної праці, формуванню професійних компетентностей з біології у майбутніх вчителів, та використання нових освітніх технологій та інтерактивних методів навчання біології, а також вивчення досвіду роботи вчителів біології у школах.


 

Семінар «Сучасне місто очима молоді»

10.04.2020 в системі ZOOM доцент Подорожний С.М., доцент Павленко О.М. для здобувачів ОП «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн», ОП «Садово-паркове господарство.  Лісівництво», ОП «Лісове господарство. Парковпорядкування» провели семінар «Сучасне місто очима молоді». Під час заходу модератори ознайомили здобувачів зі Стратегією розвитку м. Мелітополя (2030 р.) і зосередились на питаннях пов’язаних з озелененням міста, перспективами розвитку існуючих і створення нових СПО. Вони продемонстрували візуалізацію окремих локацій нашого міста, звернули увагу на актуальність створення відкритих громадських просторів, «безбар’єрного» міського середовища, розвиток туристичної інфраструктури. Здобувачі звернули увагу що Мелітополь за рівнем озеленення та його естетичними якостями вигідно відрізняється від інших міст регіону. Здобувачі поділилися власними фотографіями та відео роликами, які вони зняли в улюблених куточках міста.

Підсумком семінару стало колективне рішення ввести до програмних результатів навчання популяризацію ідеї комфортного міста, публічних просторів за рахунок створення привабливих рекреаційних і пейзажних локацій в контексті розвитку туристичної інфраструктури регіону, мотивуючи тим, що це є невід’ємною частиною професійної діяльності фахівців садово-паркового господарства і ландшафтного дизайну.


Кафедра ботаніки та садово-паркового господарства запрошує підприємців та фізичних осіб до співпраці!

20 травня викладачами кафедри ботаніки та садово-паркового господарства (доц. Павленко О.М., ст. викладач Брен О.Г., ст. викладач Бредіхіна Ю.Л.) на чолі із завідувачем кафедри доц. Подорожним С.М. було здійснено виїзд для проведення передпроєктного аналізу території біля будинку культури селища Веселе (Веселівський район, Запорізька область). В рамках надання додаткових наукових послуг до кафедри звернулось керівництво селищної громади з проханням розробити проєкт озеленення та благоустрою території, що знаходиться у комунальній власності та являє собою пам’ятку старини протестантського руху – менонітів.

На першому етапі науковцями кафедри було проведено інвентаризацію насаджень та розроблені робочі креслення проєктних пропозицій щодо озеленення та благоустрою даної території. Наразі проводяться роботи над візуалізацією ландшафтного проєкту.

Кафедра ботаніки та садово-паркового господарства запрошує підприємців та фізичних осіб до співпраці!


Звітна конференція з виробничої практики студентів хіміко-біологічного факультету

3 червня о 10.00 на платформі Zoom відбувалась звітна конференція з виробничої практики студентів І курсу магістратури хіміко-біологічного факультету. На конференції були присутні декан факультету Хромишев В.О., методисти та студенти факультету. Цього року в умовах пандемії виробнича педагогічна практика, яка проходила з 13.04 по 22.05, мала оновлений онлайн-формат, але і ця ситуація не змінила якість та результативність даного виду роботи.

Звітна конференція дала змогу підняти питання ефективності та актуальності проходження практики в дистанційному режимі, а студенти поділилися своїми враженнями та здобутками.

Загалом, усі студенти успішно впорались з виконанням поставлених вимог і отримали корисний і цінний досвід педагогічної практики.


ВІТАЄМО З ЮВІЛЕЄМ!


Онлайн-зустріч з вчителями біології (м. Бердянськ)

На минулому тижні під гаслом: «Вчитися ніколи не пізно» науково-педагогічними працівниками кафедри ботаніки і садово-паркового господарства було проведено онлайн-зустріч на платформі ZOOM для учителів біології, які забезпечують викладання біологічної науки в загальноосвітніх навчальних закладах м. Бердянська. Детальніше…


Онлайн профорієнтаційний захід кафедри ботаніки і садово-паркового господарства

Впродовж тижня (6-8 травня 2020р.) співробітники кафедри ботаніки і садово-паркового господарства (доц. О.Є. Пюрко, доц. С.М. Подорожний) приймали участь в онлайн-батьківських зборах учнів 10-11 класів ліцею №9 (м. Мелітополь), що проводились на платформі ZOOM, з метою формування усвідомленого ставлення батьків та старшокласників до профільного навчання, популяризації різних професій. Детальніше…


Майстер-клас «Свято весни» для учнів 10 класу

З метою ознайомлення школярів щодо діючих освітніх програм університету 03 березня 2020 р. викладачами кафедри ботаніки і садово-паркового господарства разом зі студенткою 4 курсу хіміко-біологічного факультету Красіною Н. в Мелітопольській ЗОШ І-ІІІ ступенів №22 для дітей 10 класу проведено майстер-клас «Свято весни». Детальніше…


Круглий стіл-презентація, присвячений до Дня ґрунтів та Дня вічнозелених рослин

Збереження природи – одна з найважливіших сучасних проблем людства. 5 грудня у світі відзначають Всесвітній день ґрунту, який справедливо називають головним багатством держави та планети, 19 грудня – День вічнозелених рослин. Ці грудневі заходи мають щорічний характер. Детальніше…


Дослідницький практикум з біології та природознавства на кафедрі ботаніки і садово-паркового господарства

27 листопада, у відповідь на клопотання Вознесенської  гімназії «Орієнтир» Мелітопольської районної ради Запорізької області, науково-педагогічними працівниками кафедри ботаніки і садово-паркового господарства хіміко-біологічного факультету був проведений дослідницький практикум з біології та природознавства для учнів 11 класів. Детальніше…


Хімічні експерименти, дослідження рослин під мікроскопом та створення моделей молекул – для вчителів донеччини провели інтенсив на базі МДПУ

Як порахувати відсоток вітамінів у овочах та фруктах, разом з учнями створити модель хімічної сполуки та приготувати тимчасові мікропрепарати для рослин. Про це дізналися вчителі хімії та біології під час семінару, який відбувся у середу, 30 жовтня 2019 року, на базі Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького. Учасниками заходів стали майже 20 педагогів Донеччини. Детальніше…


Науковці хіміко-біологічного факультету провели семінар для вчителів Донецької області

29 жовтня 2019 року у Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького відбувся науково-методичний семінар для вчителів хімії та біології Донецької області «Підготовка вчителів хімії та біології у світлі Нової української школи». Детальніше…


Профорієнтаційна робота у школах Мелітопольського району

18 жовтня 2019 року викладачі кафедри ботаніки і садово-паркового господарства доцент Логвіна-Бик Т.А., доцент Пюрко О.Є. та асистент Арабаджи-Тіпенко Л.І. з метою профорієнтаційної роботи відвідали Вознесенську ЗШ №2 Мелітопольського району Запорізької області. У заході прийняли участь 17 учнів 10 класу та 6 учнів 11 класу. Детальніше…


Інтерактивний пізнавально-просвітницький лекторій «Садівництво на Мелітопольщині – історія та сучасність»

25 вересня 2019 р. в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького в рамках соціально-культурного проекту «Мелітополь: черешнева столиця України саме тут!» (за підтримки Мелітопольської міської ради) ГО «Комʼюніті Плюс» спільно з науковцями кафедри ботаніки і садово-паркового господарства  проведено інтерактивний пізнавально-просвітницький лекторій «Садівництво на Мелітопольщині –історія та сучасність». Детальніше…


Тренінг із 3D-проектування «Плодові культури в ландшафтному дизайні»

18 вересня 2019 р. в рамках соціально-культурного проекту «Мелітополь: черешнева столиця України саме тут!» (за підтримки Мелітопольської міської ради) ГО «Комʼюніті Плюс», спільно з науковцями кафедри ботаніки і садово-паркового господарства проведено тренінг із 3D-проектування «Плодові культури в ландшафтному дизайні». Детальніше…