Профорієнтаційна робота на кафедрі біології людини та екології передбачає заходи, спрямовані на ознайомлення учнів закладів загальної середньої освіти загальноосвітніх навчальних закладів з професіями біологічного і екологічного спрямування.
Крім того, викладачі кафедри проводять практику з майбутніми абітурієнтами, які вже первинно визначилися з професією (спеціальністю). Такі заняття проходять як в лабораторіях, так і «польових умовах». Під час своїх спроб абітурієнти знайомляться з обладнанням, яке можна використовувати у навчальних та дослідницьких цілях на спеціальних майданчиках та локаціях, поповнюють свої знання з біології, оцінюють свої можливості в обраній професії.
Упродовж навчального року викладачами кафедри та здобувачами проводяться зустрічі зі школярами, батьками та викладачами закладів середньої освіти регіону під час ходу загально-університетських, міських та міжрайонних інформаційно-профорієнтаційних заходів. В умовах пандемії коронавірусу та ходу воєнних дій такі зустрічі стали обмеженими і проводяться винятково онлайн та є цілеспрямованими.
На кафедрі виготовляються та розповсюджуються серед цільової аудиторії інформаційні матеріали щодо популяризації навчання в університеті на спеціальностях «біологія» та «екологія», особливостей ходу навчального процесу, практик тощо. Активну участь у профорієнтаційному процесі беруть здобувачі кафедри, які власним прикладом переконують абітурієнтів у необхідності саме такого вибору професії.
Запрошуємо на навчання!
План-графік проведення інформаційно-профорієнтаційних заходів кафедри на ІІ семестр 2022-2023 н.р. (ПЕРЕГЛЯНУТИ)
Багаторічна співпраця кафедри анатомії і фізіології людини та тварин з навчальними закладами Запорізької області давно приносить свої результати. Випускники шкіл, які стають нашими студентами, отримують глибокі знання, оволодівають навичками своєї професії, мають можливість отримати роботу в нашій країні і за кордоном. Загалом, стають професіоналами з великої літери.
Нині викладачами кафедри ведеться копітка, а головне, ефективна робота зі збереження і примноження славних традицій минулого, розвитку вітчизняних освітніх та наукових шкіл, формування сучасної молоді не тільки як фахівців своєї справи, але, в першу чергу, як громадян- будівничих України.
Викладачі кафедри активно привертають учнів до поринання у навчальний процес студентів спеціальності біологія, ознайомлюють з навчальними аудиторіями та матеріально-технічною базою університету. Так, для учнів цікаві прогулянки анатомічним музеєм, де представлені опорно-рухова, дихальна, серцева, сечова, травна, статева та нервова системи людини та тварин. Найбільший інтерес та багато запитань у гостей визивають препарати зародків людини, представлених в музеї.
Також наші гості мають можливість проявити свої наукові ідеї під час відвідування лабораторії фізіологічних досліджень, де представлені прибори, які використовують під час практичних занять з фізіології людини. Учні мають можливість активно працювати та ознайомитися зі специфікою фізіологічних досліджень кафедри.
Живе спілкування, інформація з перших уст, лабораторії, навчальні аудиторії, в яких буде проходити студентське життя, позитивний настрій та яскраві враження – все це та набагато більшого! Майбутні абітурієнти мають можливість поспілкуватися з викладачами кафедри, дізнатися корисну для себе інформацію. І, все-таки, найголовніше це те, що учні вже сьогодні можуть відчути себе частиною студентської родини МДПУ імені Богдана Хмельницького.
Практичні заняття з фізіології людини для учнів загальноосвітніх шкіл
23 лютого 2022 року було проведено лабораторне заняття з Фізіології людини для учнів випускних класів загальноосвітніх навчальних закладів на базі кафедри анатомії і фізіології людини та тварин у рамках підготовки школярів до Всеукраїнської олімпіади з біології.
Під час заходу учні ознайомилися з будовою серцево-судинної системи людини, вивчили склад плазми та формених елементів крові, навчилися розрізняти різні формені елементи крові на тимчасових та постійних мікропрепаратах за допомогою світлової мікроскопії. Школярі ознайомилися з методикою проведення досліджень крові: швидкості осідання еритроцитів, гемолізу, підрахунку еритроцитів, визначення гемоглобіну. Також на заняття учні мали можливість самостійно визначити власну групу крові. Школярі ознайомилися з різноманітними тестами з відповідної теми у рамках підготовки до Всеукраїнської олімпіади.
Майбутні абітурієнти мали можливість поспілкуватися з викладачами кафедри, дізнатися корисну для себе інформацію, попрацювати з мікроскопами, роздивитися гістологічні препарати, провести методики визначення показників крові, потренуватися з вирішення завдань. І, все-таки, найголовніше отримати корисні знання для успішної участі на олімпіаді та у подальшому для складання ЗНО з біології.
Наприкінці учням побажали здоров’я, вдалої участі та легкого проходження ЗНО та запросили до навчання на хіміко-біологічний факультет Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
Практичні заняття з цитології для учнів загальноосвітніх шкіл
21 лютого 2022 року було проведено практичне заняття з Цитології для учнів випускних класів загальноосвітніх навчальних закладів на базі кафедри анатомії і фізіології людини та тварин у рамках підготовки школярів до Всеукраїнської олімпіади з біології.
Під час заходу учні працювали з електронно-мікроскопічними фотографіями, навчалися ідентифікувати клітинні структури, за допомогою світлової мікроскопії досліджували гістологічні препарати, вчилися розрізняти різновиди тканин, знаходили відмінності між прокаріотами та еукаріотами, дізнавалися про фази клітинного циклу, мали «віртуальну подорож» до клітини. Учні ознайомилися з різноманітними тестами з відповідної теми у рамках підготовки до Всеукраїнської олімпіади.
Майбутні абітурієнти мали можливість поспілкуватися з викладачами кафедри, дізнатися корисну для себе інформацію, попрацювати з мікроскопами, роздивитися гістологічні препарати, потренуватися з вирішення завдань. І, все-таки, найголовніше отримати корисні знання для успішної участі на олімпіаді та у подальшому для складання ЗНО з біології.
Наприкінці учням побажали здоров’я, вдалої участі та легкого проходження ЗНО та запросили до навчання на хіміко-біологічний факультет Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
СЕМІНАР-СУПУТНИК-ТРЕНІНГ «КЛІТИННЕ ЯДРО. СТРУКТУРА ХРОМОСОМ І ДНК»
12 січня 2022 року з метою формування пізнавальних інтересів та професійної спрямованості, виявлення і розвитку здібностей і схильностей, було проведено семінар-супутник-тренінг «Клітинне ядро. Структура хромосом і ДНК» для учнів випускних класів загальноосвітніх навчальних закладів старшим викладачем кафедри анатомії і фізіології людини та тварин Прокоф’євою О.А. і методистом підготовчого відділення Красіною Н.О.
Під час заходу учні мали віртуальну анімаційну подорож до клітинного ядра, вивчали структуру хромосом та процес їх компактизації, виконували вправи щодо дослідження молекулярної структури ДНК, ідентифікували складові молекули ДНК, моделювали процес синтезу ДНК, дізнавалися про відмінності хромосом у прокаріот і еукаріот. Учні ознайомилися з різноманітними тестами з відповідної теми у рамках підготовки до проходження ЗНО-2022.
Майбутні абітурієнти мали можливість поспілкуватися, потренуватися з вирішення біологічних вправ за допомогою дидактичних демонстраційних матеріалів і отримати корисні знання. 17 липня 2022 року відбудеться ЗНО з біології, і цей семінар стане у нагоді школярам.
Наприкінці учням побажали здоров’я, легкого проходження ЗНО та запросили до навчання на хіміко-біологічний факультет Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
Всеукраїнська олімпіада МДПУ для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» на основі повної загальної середньої освіти
27 листопада 2021 року в університеті пройшла друга сесія Всеукраїнської олімпіади МДПУ імені Богдана Хмельницького для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» на основі повної загальної середньої освіти.
Основними завданнями Олімпіади були: виявлення та розвиток обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі професії, заохочення їх до навчання в університеті, реалізація здібностей талановитої учнівської молоді.
У зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, секційні тури олімпіади проводилися у невеличких групах з обов’язковою термометрією, дистанціюванням та з виконанням інших санітарних норм.
З предмету Біологія в олімпіаді прийняли участь 11 учнів-випускників загальноосвітніх навчальних закладів м. Мелітополя та Мелітопольського району та 28 учнів Якимівської загальноосвітньої школи.
Безпосередньо у день проведення олімпіади журі з біології, у склад якого також увійшли викладачі кафедри анатомії і фізіології людиин та тварин, визначили індивідуальний рейтинг знань кожного учасника, а предметно-методичні комісії з біології провели консультації щодо правильності виконання завдань.
Семінар-супутник-тренінг «Від цитології до молекулярної біології»
24 листопада 2021 року було проведено семінар-супутник-тренінг «Від цитології до молекулярної біології» для учнів випускних класів загальноосвітніх навчальних закладів старшим викладачем кафедри анатомії і фізіології людини та тварин Прокоф’євою О.А. і методистом підготовчого відділення Красіною Н.О.
Під час заходу учні працювали з електронно-мікроскопічними фотографіями, навчалися ідентифікувати клітинні структури, за допомогою світлової мікроскопії досліджували гістологічні препарати, вчилися розрізняти різновиди тканин, знаходили відмінності між прокаріотами та еукаріотами, дізнавалися про фази клітинного циклу, мали «віртуальну подорож» до клітини. Учні ознайомилися з різноманітними тестами з відповідної теми у рамках підготовки до проходження ЗНО-2022.
Майбутні абітурієнти мали можливість поспілкуватися з викладачами кафедри, дізнатися корисну для себе інформацію, попрацювати з мікроскопами, роздивитися гістологічні препарати, потренуватися з вирішення завдань. І, все-таки, найголовніше отримати корисні знання для успішного складання тестування. 17 липня 2022 року відбудеться ЗНО з біології, і цей семінар стане у нагоді школярам.
Наприкінці учням побажали здоров’я, легкого проходження ЗНО та запросили до навчання на хіміко-біологічний факультет Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
Всеукраїнська олімпіада МДПУ для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» на основі повної загальної середньої освіти
20 листопада 2021 року в університеті пройшла Всеукраїнська олімпіада МДПУ імені Богдана Хмельницького для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» на основі повної загальної середньої освіти.
Основними завданнями Олімпіади стали: виявлення та розвиток обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі професії, заохочення їх до навчання в університеті, реалізація здібностей талановитої учнівської молоді.
З метою дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, оргкомітет олімпіади відмовився від урочистої церемонії відкриття, захід проводився у невеличких групах з обов’язковою термометрією, дистанціюванням та з виконанням інших санітарних норм.
На олімпіаді з предмету Біологія прийняли участь 46 учнів-випускників загальноосвітніх навчальних закладів м. Мелітополя.
Безпосередньо у день проведення олімпіади журі з біології, у склад якого також увійшли викладачі кафедри анатомії і фізіології людиин та тварин, визначили індивідуальний рейтинг знань кожного учасника, а предметно-методичні комісії з біології провели консультації щодо правильності виконання завдань.
Участь у University Open Space-2021
Старший викладач Прокоф’єва О.А. та студенти 4 курсу спеціальності Біологія представили кафедру анатомії і фізіології людини та тварин на University Open Space-2021, що відбувся 18 вересня 2021 р. University Open Space – це відкритий простір для навчання, територія розвитку та особистісного зростання, джерело натхнення та інновацій.
На інтерактивному workshop та майданчику кафедри майбутні абітурієнти мали змогу випробувати свої знання та вміння в біологічних науках, ознайомитися з освітніми програмами кафедри, а також цікаво та відверто поспілкуватися зі студентами та викладачами кафедри. Так, учні отримали детальну інформацію про такі освітні програми: Середня освіта. Біологія та здоров’я людини. Хімія, Середня освіта. Біологія та здоров’я людини. Психологія та Біологія. Фізична реабілітація, які реалізуються на кафедрі.
Було представлено сучасні дослідні лабораторії кафедри. Також розповідали про наших випускників, що є відомими особистостями в сфері науки, бізнесу та управління, які реалізували себе як в Україні, так і далеко закордоном.
Кафедра анатомії і фізіології людини та тварин бажає учням знайти правильний шлях та вибрати свою професію!
Екскурсія по Анатомічному музею
6 жовтня у рамках профорієнтаційної роботи та з метою пропаганди здорового способу життя викладачами кафедри анатомії і фізіології людини та тварин було проведено екскурсію для слухачів підготовчого відділення Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького по анатомічному музею. У музеї представлені опорно-рухова, дихальна, серцева, сечова, травна, статева та нервова системи людини та тварин. Вивчення та розуміння анатомії людини є актуальним питанням сьогодення. Так, під час екскурсії зупинялась на пояснення будови органів та систем органів людини та як на них впливає вірус COVID-19. Найбільший інтерес та багато запитань в учнів було під час перегляду препаратів зародків людини, представлених в музеї.
Майбутні абітурієнти мали можливість поспілкуватися з викладачами кафедри, дізнатися корисну для себе інформацію. І, все-таки, найголовніше отримати корисні знання про здоров’я людини, здоровий спосіб життя та профілактики захворювання.
Наприкінці учням побажали здоров’я та запросили до навчання на хіміко-біологічний факультет Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.
Вебінар для учнів та студентів «У пошуках ДНК. Життя. Астробіологія»
11 грудня 2020 року викладачами кафедри анатомії і фізіології людини та тварин було проведено вебінар для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, слухачів Малої академії наук та студентів на тему: «У пошуках ДНК. Життя. Астробіологія».
Біологія — це наука про життя. Тому, досить актуально було розглянути визначення цього поняття, обговорити форми життя – неклітинну і клітинну.
Походження життя на Землі хвилювало людей з давнини. Це одна з найскладніших проблем у біології. Наразі існує багато теорій виникнення житті. У ході вебінару були розглянуті: гіпотеза Опаріна-Холдейна про виникнення в океані живого з неживого. Теорія панспермії стверджує, що життя могло виникнути при падінні метеоритів і комет, які несуть на собі «попередники живого – насіння», що падало на Землю. Гіпотеза РНК-світу полягає у припущенні, що попередниками живих клітин були молекули РНК, що шляхом самовідтворення еволюціонували до складніших клітинних утворень. Є гіпотеза про теоретичну можливість альтернативної біохімії на основі базових хімічних елементів, здатних утворювати достатньо складні хімічні сполуки. Ці питання розкрила асистент кафедри Дар’я Горбань.
Досить детально старший викладач кафедри Ольга Анатоліївна Прокоф’єва розповіла про центральну догму біології: ДНК – РНК – білок та унікальність властивостей ДНК.
Найбільшу зацікавленість в учасників семінару викликала інформація про астробіологію – науку, предметом якої є вивчення походження, еволюції та розповсюдження життя на інших планетах у Всесвіті. Так, астробіологи займаються вивчення життя у різних середовищах та екстремальних умовах життя. Також багато досліджень можливостей виникнення та пошук життя на інших планетах. Цим та багато іншим займаються вчені астробіологи.
Учні та студенти відгукнулися словами подяки за цікаво поданий матеріал з майже фантастичної тематики, яка стає сьогоденням біології.
Олімпіада Інтелектуал з біології на підготовчому відділенні
У Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького розпочалась Всеукраїнська олімпіада для професійної орієнтації вступників на основі повної загальної середньої освіти «Інтелектуал».
Завдання Олімпіади: виявлення, розвиток обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі професії, залучення їх до навчання в університеті, реалізація здібностей талановитих учнів.
З метою дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 оргкомітет олімпіади відмовився від урочистої церемонії відкриття, захід проводиться у невеличких групах до 20 осіб з обов’язковою термометрією і дистанціюванням.
31 січня олімпіаду було проведено для слухачів підготовчого відділення з предмету «біологія». Журі закінчило роботу з перевірки робіт учасників і подало відомості на розгляд оргкомітету.
Всеукраїнська олімпіада для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» з біології
07 лютого 2021 року в університеті пройшла Всеукраїнська олімпіада МДПУ імені Богдана Хмельницького для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» з біології на основі повної загальної середньої освіти.
Основними завданнями Олімпіади стали: виявлення та розвиток обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі професії, заохочення їх до навчання в університеті, реалізація здібностей талановитої учнівської молоді.
З метою дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, оргкомітет олімпіади відмовився від урочистої церемонії відкриття, захід проводився у невеличких групах до 20 осіб з обов’язковою термометрією, дистанціюванням та з виконанням інших санітарних норм.
Для проведення олімпіади було створено оргкомітет, предметно-методичні комісії та журі, залучено студентів – переможців олімпіади минулого року. До складу журі увийшли викладачі біологічних кафедр.
Безпосередньо у день проведення олімпіади журі визначило індивідуальний рейтинг знань кожного учасника, а предметно-методичні комісії провели консультації щодо правильності виконання завдань.
Відомості про результати роботи журі з визначеним рейтингом учасників розміщені на сайті університету.
Звертаємо увагу, що продовжено реєстрацію на додаткову сесію Всеукраїнської олімпіади МДПУ імені Богдана Хмельницького для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» на основі повної загальної середньої освіти.
Незабаром університет чекає на поповнення лав студентської молоді і продовжує роботу над формуванням контингенту абітурієнтів.
Викладачі хіміко-біологічного факультету завітали до Мелітопольського медичного коледжу
16 лютого викладачі хіміко-біологічного факультету завітали до КЗ «Мелітопольський фаховий медичний коледж» ЗОР. У викладачів була можливість поспілкуватися зі студентами коледжу та розповісти про особливості прийому до університету у 2021 році.
Так, майбутніх абітурієнтів було ознайомлено з етапами вступної кампанії, специфіку зарахування вступників, переліком вступних іспитів тощо. Викладачі підкреслили, що кожен охочий упродовж вступної кампанії зможе отримати вичерпну інформацію у приймальній комісії університету.
Студентів коледжу було ознайомлено з освітніми програми і перевагами навчальної й наукової діяльності на факультеті. Після цього спілкування проходило у форматі запитань-відповідей щодо конкретних аспектів вступної кампанії.
Екскурсія по Анатомічному музею
18 травня у рамках профорієнтаційної роботи та з метою пропаганди здорового способу життя викладачами кафедри анатомії і фізіології людини та тварин було проведено екскурсію для студентів Державного навчального закладу «Мелітопольський професійний ліцей» по анатомічному музею. У музеї представлені муляжи та наливні препарати опорно-рухової, ендокринної, дихальної, серцево-судинної, сечової, травної, статевої та нервової системи людини та тварин. Вивчення та розуміння анатомії людини є актуальним питанням сьогодення. Так, під час екскурсії зупинялась на пояснення будови органів та систем органів людини. Найбільший інтерес та багато запитань викликали наливні препарати зародків людини, що представлені в музеї.
Майбутні абітурієнти мали можливість поспілкуватися з викладачами кафедри, дізнатися корисну для себе інформацію. І, все-таки, найголовніше отримати корисні знання про здоров’я людини, здоровий спосіб життя та профілактики захворювання.
Наприкінці гостям побажали здоров’я та запросили до навчання на хіміко-біологічний факультет Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.