Історія факультету
Хіміко-біологічний факультет був створений згідно з наказом ректора Мелітопольського державного педагогічного університету № 173 від 01.07.1975 р. «Про розділення біологічного факультету на природничо-географічний та хіміко-біологічний». Передумовою для його створення було відкриття спеціальності «хімія-біологія» у 1974 році.
Становлення і розвиток факультету відбувались завдяки плідній праці багатьох учених – флориста та геоботаніка Д.І. Сакала; фізіолога рослин Л.С. Лук’янова; зоолога Б.А. Янковського; цитолога Ю.П. Антипчука; хіміків Г.І. Лисенко, Н.М. Воронцової, Т.І. Хорошилової та багатьох інших. Значний вклад у розвиток факультету в останні роки зробили професори Аносов І.П., Солоненко А.М., які на протязі низки років очолювали університет.
Деканами хіміко-біологічного факультету у різні роки були доценти і професори В.М. Дятлов, П.Д. Незнаєв, Л.В. Антоновська, О.О. Данченко, В.О. Хромишев.
У 2022 році, після переміщення університету до міста Запоріжжя, внаслідок військової агресії РФ, факультет очолив кандидат біологічних наук, доцент Подорожний С.М.
За роки існування факультет підготував більше десяти тисяч висококваліфікованих учителів, більшість із яких сьогодні, не дивлячись на воєнний стан і військову агресію, залишилися вірними своїй державі і працюють в загальноосвітніх школах, навчальних закладах нового типу (гімназіях, ліцеях, коледжах), закладах вищої освіти за українськими програмами.
Багато наших випускників працевлаштувалися за кордоном на підприємствах, наукових установах, ландшафтних компаніях тощо.
Для забезпечення якісного освітнього процесу в умовах військового стану у 2022 році на факультеті була проведена оптимізація його структурних підрозділів – кафедра анатомії і фізіології людини та тварин і кафедра екології, загальної біології та раціонального природокористування були об’єднані в кафедру біології людини та екології, а кафедри неорганічної хімії та хімічної і органічної і біологічної хімії об’єдналась в кафедру хімії та хімічної освіти.
Сьогодні три кафедри факультету – кафедра ботаніки і садово-паркового господарства, кафедра біології людини та екології, кафедра хімії та хімічної освіти готують фахівців освітніх ступенів «бакалавр» та «магістр» за наступними спеціальностями:
- 014.05 Середня освіта (Біологія);
- 014.06 Середня освіта (Хімія);
- 014.15 Середня освіта (Природничі науки);
- 091 Біологія та біохімія;
- 101 Екологія;
- 102 Хімія;
- 205 Лісове господарство;
- 206 Садове-паркове господарство.
Крім того, на факультеті здійснюється підготовка фахівців третього освітньо-наукового ступеню (доктор філософії) по двом спеціальностям – 091 Біологія та 101 Екологія.
Передзахист дисертаційних робіт з біології
За останні два роки успішно пройшли акредитацію дві освітньо-наукові програми 091 Біологія та 101 Екологія (доктор філософії) і одна освітня програма «Садово-паркове господарство. Ландшафтний дизайн» (магістр).
Незважаючи на складні умови військового часу, статусу переміщеного університету на факультеті іде постійний процес вдосконалення і оновлення існуючих освітніх програм і відкриття нових.
У 2023 році на факультеті відкриті нові освітні програми:
- Біологія моря;
- Середня освіта (Природничі науки);
- Гарденотерапія.
Гарденотерапія є унікальною міжгалузевою програмою, яка поєднує знання з психології, садово-паркового господарства, ландшафтного дизайну заради реабілітації різних верст населення.
Навчальний процес на факультеті забезпечують досвідчені науково-педагогічні працівники, справжні патріоти України – доктори та кандидати наук, професори та доценти.
На факультеті створена сучасна матеріально-технічна база, що дає змогу гармонійно поєднувати навчальний процес з науково-дослідною роботою студентів – комп’ютерні класи, лекційні аудиторії, профільні лабораторні аудиторії обладнані сучасною аудіо-, відеотехнікою, мультимедійними проекторами та іншою сучасною апаратурою.
До складу факультету входять зоологічний, анатомічний та ботанічний музеї; працюють 4 науково-дослідні лабораторії.
За останні п’ять років, на факультеті створена міжкафедральна лабораторія хімічного аналізу та молекулярно-генетичних досліджень з сучасним обладнанням, яке дозволяє проводити фундаментальні й прикладні наукові дослідження з різних напрямів аналітичної хімії та молекулярної біології.
Міжкафедральна лабораторія хімічного аналізу та молекулярно-генетичних досліджень
Окремі структурні підрозділи факультету (кафедра ботаніки і садово-паркового господарства, кафедра біології людини та екології) входять до складу науково-навчального центру «Біорізноманіття», створеного на базі МДПУ, що дає змогу активного залучення студентів до науково-дослідної роботи при виконанні різноманітних наукових проектів, договорів тощо.
Студенти та викладачі під час альгологічних досліджень
Сформована матеріально-технічна база, високий рівень наукових розробок в області біології та екології, активне залучення здобувачів до науково-дослідної роботи дозволили у 2021 році отримати п’ятирічне фінансування в рамках договору з Міністерством освіти України на виконання завдань перспективного розвитку наукового напрямку «Біологія» в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького.
Важливою складовою для набуття відповідних компетентностей, підготовки й виконання курсових й кваліфікаційних робіт є навчальні та виробничі практики – на факультеті сформована і постійно розширюється мережа і географія місць їх проходження.
Базами для проведення практик є агробіологічний комплекс МДПУ імені Богдана Хмельницького, навчально-польове відділення «Forest-city», навчально-польові бази с. Богатир та с. Степанівка, а також провідні наукові установи, заповідники, національні парки, ботанічні сади, ландшафтні компанії і садові центри Запорізької області і України.
Навчальні практики студентів
Студенти факультету беруть активну участь у науковій роботі університету, у Всеукраїнських олімпіадах із базових дисциплін, конкурсах студентських наукових робіт, на яких посідають призові місця з біології, хімії, екології.
За останні роки активно розвивається міжнародне співробітництво з навчальними закладами і науковими установами Чехії, Польщі, Болгарії, Фінляндії, Австрії тощо.
Головною цінністю і гордістю факультету є його студентський колектив, який славиться не лише своїми досягненнями у навчальній і науковій роботі, а й у художній самодіяльності та спорті.
У важкі повоєнні часи, більшість наших здобувачів залишилася вірними нашому університету і факультету і продовжила навчання в дистанційному режимі. Сьогодні, крім навчання, вони займаються активною волонтерською роботою, а також захищають нашу Батьківщину в лавах ЗСУ.
Війна змінила наше життя, ми втратили домівки, нас розкидало по всій Україні і за кордоном. Ми виходимо на заняття з Київа, Дніпра, Запоріжжя, Львова, Черкас, Умані, з різних країн Європи, Азії і Америки. Але головне – ми не втратили віру, ми згуртувалися і стали однією великою факультетською родиною.
Ми обов’язково, разом з нашими студентами, повернемося в стіни рідного Університету, відновимо нашу матеріально-технічну базу, наші славні традиції і відсвяткуємо 100-річний ювілей.