Наукова діяльність здобувачів
Згідно з графіком затвердженим відділом аспірантури та докторантури МДПУ 4 березня відбулося розширене засідання кафедри, на якому були заслухані звіти аспірантів про виконання навчального плану і виконану роботу за минулий семестр. Засідання проходило в змішаній формі, з очною участю і в онлайн-режимі дистанційно в зв’язку з продовженням карантину COVID19 і необхідністю дотримання карантинних обмежень. У роботі засідання кафедри брали участь гаранти освітньо-наукових програм 091-Біологія (проф. Кошелєв О.І.) і 101-Екологія (проф. Жуков О.І.), наукові керівники та аспіранти інших кафедр хіміко-біологічного факультету: ботаніки і садово-паркового господарства, органічної хімії та біохімії. Заслухані звіти кожного аспіранта, їх пропозиції і побажання щодо поліпшення освітнього процесу. Відзначено, що всі аспіранти в цілому виконали навчальний план, провели планові наукові дослідження по дисертаційним темам, підготували і опублікували наукові статті, брали участь в роботі конференцій різного рівня. Головуючим на засіданні (доц. Воровка В.П.) звернена увага здобувачів на активізацію міжнародної діяльності і академічну мобільність, на участь у роботі міжнародних та всеукраїнських наукових семінарів. У зв’язку з підготовкою до первинної акредитації освітньо-наукових програм обох напрямків, необхідна активна участь викладачів кафедри, гарантів, наукових керівників і аспірантів в підготовці необхідних документів і виконанні процедурних заходів.
Теми дисертацій PhD студентів, керівники та потенційні рецензенти аспірантських досліджень
Теми дисертацій PhD студентів, керівники та рецензенти
12 лютого 2021 року був проведений науковий семінар на тему «Екологія наземних молюсків» для PhD студентів освітньо-наукової програми «Екологія» Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького за участю професора, доктора біологічних наук Сергія Сергійовича Крамаренка (Миколаївський національний аграрний університет). У семінарі також прийняли участь: доктор біологічних наук, професор О. І. Кошелєв, доктор біологічних наук, професор Кунах О. М. (Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара), доктор біологічних наук, професор Жуков О. В., кандидат біологічних наук, доцент В. Я. Гассо (Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара).
Зимові обліки
Викладачі і аспіранти кафедри разом зі слухачами Мелітопольської Малої академії наук в січні 2021 року прийняли активну участь у проведенні традиційних Міжнародних середньо зимових, або Різдвяних обліків птахів, що проводяться у всіх країнах світу в період с 15 по 25 січня. Обліки зимуючих птахів проводилися в м. Вільнянськ (аспірант В. Борисов) і м. Мелітополь (проф. О.І. Кошелєв, доцент В.О. Кошелєв, аспірант М. Генсицький, М. Казбекова, Я. Горячик, В. Кошелєва) в рамках кафедральної НДР, дисертаційних тем аспірантів і наукових тем слухачів МАН. Перші дні після значних снігопадів були зі снігом і морозами, але потім повернулося тепло, сніг розтанув, встановилася тепла погода. У м. Вільнянськ у приватному житловому секторі на маршруту довжиною 7,5 км було зареєстровано 1200 особин птахів 23 видів, які годувались у приватних садах і на годівницях, а також на вулицях, серед яких домінуючими видами були грак, сорока, горобець польовий. Щільність склала 83,92 ос./га. Місто Мелітополь значно більше за площею ніж м. Вільнянськ, тому у ньому багато парків, скверів, старих цвинтарів, різних підприємств, протікає р. Молочна та струмки з заростями очерету по берегах. В межі міста було зареєстровано 72 види зимуючих птахів. На маршруті від північної окраїни до парку Горького протяжністю 6 км з багато поверхневою забудовою було зафіксовано днем 6500 особин птахів лише 17 видів. Домінуючими серед них були грак, голуб сизий, горобець польовий, синиця велика. Чимало птахів було і на інших маршрутах, в інших біотопах. Великі скупчення голуба сизого і горлиці садової відмічене біля олієекстракційного заводу і елеватору. В міському лісопарку збираються кожний вечір на ночівлю до 15000 граків, сотні галок, сірих ворон. З хижих птахів відмічені яструб малій і боривітер звичайний, з ряду совоподібних – сова вухата і сич хатній. В останні десятиріччя з теплими зимами в місті залишаються на зимівлю вільшанки, горихвістки чорні, шпаки, дрозди чорні, вівчарики-ковалики, жайворонки. На річці зустрічаються одиничні особини чаплі сірої, чепури великої і малої, крижня, курочки водяної, синиці вусатої, вівсянки очеретяної. У парках годуються невеличкі зграї чикотенів, зябликів і костогризів. Але поки ще у місті не відмічені гості з далекої півночі як снігур, омелюх, чечітка та інші. Багато дрібних птахів гуртуються взимку біля годівниць, які розміщено у парках і скверах, дворах шкіл, дитячих садочків, приватних подвір’ях, біля багатоповерхових будинків, поблизу баків для сміття. Така турбота людей збереже багато птахів. Зимівля птахів у містах проходить поки успішно в комфортних «теплих» умовах. За результатами обліків птахів у місті подана доповідь на міжнародну науково-практичну інтернет-конференцію.
Підготовили: О.І. Кошелєв, В.О. Кошелєв
Фото учасників облікових робіт
Шановні науковці! В рамках програми, що реалізується Міністерством освіти та науки України Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького отримав розширений доступ до журналів і книг видавництва Elsevier на платформі ScienceDirect.
Практичне дослідження міських ландшафтів аспірантами та здобувачами університету
3-5 жовтня 2020 р. під керівництвом доктора біологічних наук, професора Жукова О.В. аспірантами кафедри (Умерова А., Телюк П.) та здобувачами вищої освіти (Котляров О.) було проведено практичне дослідження та моніторинг міських ландшафтів. Об’єктом вивчення було обрано територію міського парку відпочинку імені М. Горького. За допомогою спеціального обладнання – ручного пенетрометра та приладу для вимірювання електропровідності досліджено твердість ґрунту, електропровідність і рівень травостою на зазначеній місцевості. Загалом аспірантами та здобувачами було зроблено 180 проб по всій території парку. За результатами практичного дослідження буде проведено аналіз та наукова апробація на конференціях і семінарах.
ЗУСТРІЧ АСПІРАНТІВ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ У ПРИАЗОВСЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ ПРИРОДНОМУ ПАРКУ
Важливим елементом підготовки студентів Ш рівня навчання за ступенем доктора філософії є зустрічі зі стейкхолдерами, знайомство з потенційними місцями майбутньої роботи за фахом. Така зустріч аспірантів спеціальності 091-біологія та 101-екологія та гарантів освітніх програм відбулася 22 вересня 2020 року в офісі Приазовського національного парку.
Начальник наукового відділу Барабоха Н.М. розповіла про структуру відділу, наукову тематику НПП, який нещодавно відзначив свій перший ювілей – 10 років з дня утворення. Наталя Миколаївна ознайомила аспірантів з науковими співробітниками відділу. Вони усі являються випускниками МДПУ.
Про свою роботу в НПП і подальші плани з вивчення екосистем і тваринного світу НПП розповіли с.н.с., доктор біологічних наук Демченко В.О., м.н.с Антоновський О.Г., м.н.с. Ткаченко В.В. (він продовжує навчання в магістратурі МДПУ за фахом «екологія» на випусковій кафедрі). Науковий відділ проводить тривалий моніторинг стану природних комплексів та популяції рідкісних видів рослин і тварин на території НПП, співробітники вивчають екологію окремих видів. Отримані дані включаються в щорічний Літопис природи Приазовського НПП, доповідаються на міжнародних конференціях, по ним публікуються наукові статті. Виконуються також грантові та проектні теми.
Про свою діяльність у відділі рекреації та екологічної освіти розповіла недавня випускниця кафедри екології, загальної біології та раціонального природокористування м.н.с. Кучеренко Ю.А. Тут ведеться велика просвітницька робота серед місцевого населення, рекреантів і туристів, організовуються екологічні тури. Про природоохоронні роботи та дотримання заповідного режиму в НПП, специфіки роботи інспекторів екологічної служби розповів заступник директора НПП Санько В.Г.
Було приємно бачити серед співробітників Приазовського НПП випускників нашого вузу. Парк потребує і чекає до себе на роботу висококваліфікованих фахівців-біологів і екологів, адже найближчим часом буде завершено будівництво візит-центру на Степанівській косі, розширюються міжнародні зв’язки, роботи з екологічних проектів в рамках виконання міжнародних Конвенцій і Угод. Протягом ряду років Барабоха Н.М. є членом комісії з проведення державної атестації випускників кафедри за спеціальністю «екологія» рівнів бакалавра і магістра. Її пропозиції щодо поліпшення підготовки студентів враховуються і вносяться в навчальні плани і програми окремих дисциплін. На базі Приазовського НПП студенти кафедри проходять навчальні та виробничі практики, проводять дослідження за темами дипломних робіт, беруть участь в спільних екологічних і природоохоронних акціях.
Інформацію підготували:
Гарант освітньої програми д. біол. н., професор О.І. Кошелєв
Начальник наукового відділу Приазовського НПП Н.М. Барабоха
Фото О.І. Кошелєва
АТЕСТАЦІЯ АСПИРАНТІВ КАФЕДРИ
На засіданні кафедри екології, загальної біології та раціонального природокористування 17 вересня було заслухано звіти аспірантів 1 – 3 року навчання (третього рівня – доктора філософії) про виконану за рік роботу. Був присутній декан хіміко-біологічного факультету Хромишев В.В. Всі аспіранти успішно виконали навчальний план, склали обов’язкові заліки та іспити. Вони провели наукові дослідження в природі і лабораторіях, результати яких опубліковані в ряді наукометричних і фахових видань, представлялися на міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, тобто пройшли апробацію. Аспірант Генсицький Максим отримав Акти впровадження результатів досліджень в роботу національних природних парків Приазовський і Великий луг. Аспірант Умерова Ава надала доповідь на міжнародний форум, який відбудеться в листопаді на англійській мові в м. Дніпро, участь в ньому ставиться до академічної мобільності. Аспірант Борисов Віталій закінчив цикл багаторічних досліджень урбанізованих комплексів птахів м. Вільнянськ, приділяючи велику увагу питанням охорони міських птахів. Аспірант Вінокурова Світлана проаналізувала свої дані через ГІС-технології, використовуючи космічні знімки.
Всі аспіранти активно працюють над підготовкою розділів майбутніх дисертацій, наукові керівники та Гаранти освітніх програм надають їм постійну консультативну допомогу. За підсумками звітів всі аспіранти рекомендовані для подальшого навчання.
Підготував: Кошелєв О.І. Фото Кошелєва О.І.