Новини кафедри

Викладачі прийняли участь у конференції присвяченій останніх досягнень у галузі здоров’я людини

8 та 9 квітня 2021 року викладачі кафедри анатомії та фізіології людини та тварин сумісно з вчителем-методистом КЗ «Центр позашкільної освіти» Мелітопольської міської ради ЗО Тимошенко Ольгою Вікторівною прийняли участь у Міжнародній науково-практичній Інтернет-конференції «Валеологія: сучасний стан, напрямки та перспективи розвитку», що проходила на базі Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Конференція присвячена висвітленню результатів теоретичних та практичних досліджень щодо проблем вивчення, збереження та формування здоров’я людини. Викладачі в онлайн режимі з використанням дистанційних комп’ютерних технологій доповіли про розробки та досягнення науково-педагогічних працівників кафедри та студентів-біологів у галузі здоров’я людини. За результатами участі буде сформований збірник наукових праць.


Ми за здоровий спосіб життя

Викладачі кафедри анатомії і фізіології людини та тварин до Всесвітнього дня здров`я провели практичні та лаборанторні заняття присвячені профілактиці захворювань та пропагандування здорового спосібу життя.

Так, доцент Сидоряк Н.Г. робила дослідження стану серцево-судинної системи за допомогою велоргометра. У студентів на початку заняття підрахували частоту серцевих скорочень та виміряли артеріальний тиск у стані спокою. Потім студенти працювали на велоргометрі протягом 4 хвилин. Після закінчення виконання фізичного навантаження одразу підраховували тиск та пульс. Досліджуваний студент відпочиває 3 хвилини та знову виконує фізичне навантаження. Після 4 хвилин на велоргометрі знову підраховують тиск та пульс.

Зміна показників частоти пульса та тиску є важливим фізіологічним механізмом, що здійснює адаптацію кровотоку до м`язової роботи. При цьому частота скорочень серця знаходиться у прямій залежності від потужності виконанної роботи: чим інтенсивніше робота, тим частіший пульс. У зв`язку з цим частота серцевих скорочень є об`єктивним показником стану серцево-судинної системи.


Вітаємо зі Всесвітнім днем здоров`я


Викладачі хіміко-біологічного факультету завітали до Мелітопольського медичного коледжу

16 лютого викладачі хіміко-біологічного факультету завітали до КЗ «Мелітопольський фаховий медичний коледж» ЗОР. У викладачів була можливість поспілкуватися зі студентами коледжу та розповісти про особливості прийому до університету у 2021 році.

Так, майбутніх абітурієнтів було ознайомлено з етапами вступної кампанії, специфіку зарахування вступників, переліком вступних іспитів тощо. Викладачі підкреслили, що кожен охочий упродовж вступної кампанії зможе отримати вичерпну інформацію у приймальній комісії університету.

Студентів коледжу було ознайомлено з освітніми програми і перевагами навчальної й наукової діяльності на факультеті. Після цього спілкування проходило у форматі запитань-відповідей щодо конкретних аспектів вступної кампанії.


Студенти-біологи з’ясовували фізіологію почуттів: які процеси відбуваються в організмі закоханих

15 лютого відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри анатомії і фізіології людини та тварин «Імпульс». Засідання було присвячене дню закоханих. Так, студенти-члени наукового гуртка з’ясовували біологічну природу закоханості.

Якщо зазирнути в еволюцію кохання в тваринному світі, то стає очевидним, що воно виникло задовго до появи людства. Але для кохання був необхідний мозок, здатний відчувати емоції. Протягом еволюції мозок деяких приматів більшав, в результаті чого вони перетворилися на сучасних людей.

Студенти розглянули дослід, який був проведений Стефані Качоппо з Чиказького університету в штаті Іллінойс. Так, американська вчена провела аналіз МРТ-досліджень, коли вивчали відділи мозку, задіяні в коханні. Було з’ясовано, що найбільш яскраві й абстрактні переживання пов’язані з кутовою звивиною головного мозку.

Також протягом засідання гуртка студенти-біологи виявили гормони, що безпосередньо викликають у людини почуття закоханості. По-перше, це статеві гормони – тестостерон та естроген, які керують нашою поведінкою. Тестостерон (умовно чоловічий гормон) змушує поводитися більш активно, зібрано, стимулює статевий потяг. Естроген належить до умовно жіночих гормонів та відповідає за прояв чуттєвості, ніжності, піднесений настрій.

До другої групи були віднесені так звані гормони щастя: серотонін та ендорфіни. Під впливом цих гормонів підвищується настрій, збільшується кількість ударів серця у хвилину, слабне почуття голоду. Зростає статевий потяг до партнера.

Третя група гормонів – гормони стресу: адреналін та кортизол. У багатьох адреналін асоціюється з небезпекою або критичними ситуаціями, але він також відповідає за почуття закоханості. Цей гормон виробляється у закоханих у великій кількості і дозволяє відчувати себе «всемогутнім». Закоханим море по коліно? У них просто багато адреналіну в крові. Цей гормон збільшує частоту і глибину дихання, покращує працездатність м’язів і підвищує швидкість метаболізму. Коли кортизол надходить у кров, частішає дихання, червоніє обличчя, з’являється піт, знижує апетит і тримає нервову систему «на взводі».

Четверту групу гормонів назвали гормонами ніжності, або романтичності. До них віднесли гормони дофамін, окцитоцин та вазопресин. Дофамін виробляється в гіпоталамусі та наднирниках. Саме дофамін «закріплює» бажану для організму поведінку, виробляючи звичку. Коли ви сповнені сил і намірів діяти – це теж він. Можна сказати, що цей гормон є найпотужнішим мотиватором. Починає вироблятися навіть не під час процесу, який приносить задоволення – а ще на стадії думок про майбутню подію. Окситоцин робить людину чутливою та сентиментальною, турботливою, уважною до поведінки партнера. Він відповідає за створення довірчих стосунків та близькості. Вазопресин сприяє різкому посиленню пам’яті й уваги, змушує відчувати ворожість до «чужих». На фізичному рівні звужує кровоносні судини, підвищуючи тиск. Вазопресин впливає на створення міцного зв’язку з одним партнером, змушує певною мірою обмежити контакти з протилежною статтю та приділяти максимум уваги коханій людині. Продукується цей гормон гіпофізом.

У кінці засідання студенти визначили, що усі гормони можуть бути присутніми в різноманітних поєднаннях та викликати в нас величезну кількість емоційних реакцій.


Всеукраїнська олімпіада для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» з біології

07 лютого 2021 року в університеті пройшла Всеукраїнська олімпіада МДПУ імені Богдана Хмельницького для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» з біології на основі повної загальної середньої освіти.

Основними завданнями Олімпіади стали: виявлення та розвиток обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі професії, заохочення їх до навчання в університеті, реалізація здібностей талановитої учнівської молоді.

З метою дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, оргкомітет олімпіади відмовився від урочистої церемонії відкриття, захід проводився у невеличких групах до 20 осіб з обов’язковою термометрією, дистанціюванням та з виконанням інших санітарних норм.

Для проведення олімпіади було створено оргкомітет, предметно-методичні комісії та журі, залучено студентів – переможців олімпіади минулого року. До складу журі увийшли викладачі біологічних кафедр.

Безпосередньо у день проведення олімпіади журі визначило індивідуальний рейтинг знань кожного учасника, а предметно-методичні комісії провели консультації щодо правильності виконання завдань.

Відомості про результати роботи журі з визначеним рейтингом учасників розміщені на сайті університету.

Звертаємо увагу, що продовжено реєстрацію на додаткову сесію Всеукраїнської олімпіади МДПУ імені Богдана Хмельницького для професійної орієнтації вступників «Інтелектуал» на основі повної загальної середньої освіти.

Незабаром університет чекає на поповнення лав студентської молоді і продовжує роботу над формуванням контингенту абітурієнтів.


Олімпіада Інтелектуал з біології на підготовчому відділенні

У Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького розпочалась Всеукраїнська олімпіада для професійної орієнтації вступників на основі повної загальної середньої освіти «Інтелектуал».

Завдання Олімпіади: виявлення, розвиток обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі професії, залучення їх до навчання в університеті, реалізація здібностей талановитих учнів.

З метою дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 оргкомітет олімпіади відмовився від урочистої церемонії відкриття, захід проводиться у невеличких групах до 20 осіб з обов’язковою термометрією і дистанціюванням.

31 січня олімпіаду було проведено для слухачів підготовчого відділення з предмету «біологія». Журі закінчило роботу з перевірки робіт учасників і подало відомості на розгляд оргкомітету.

Цього тижня олімпіада продовжиться за таким графіком:

2.02.2021 р. – з математики для слухачів підготовчого відділення;

3.02.2021 р. – з історії України для слухачів підготовчого відділення;

5.02.2021 р. – з англійської мови для слухачів підготовчого відділення;

5.02.2021 р. – з української мови та літератури для слухачів підготовчого відділення.

7.02.2021 р. – з біології, хімії, математики, інформатики, історії України, географії, української мови та літератури, англійської мови, німецької мови для учнів закладів загальної середньої освіти. Місце проведення – центральний корпус МДПУ; реєстрація з 9.00 до 9.30 (лише для 7.02.2021 р.).

Переможцям можуть нараховуватись додаткові бали до оцінки сертифіката ЗНО з одного відповідного предмету під час розрахунку конкурсного бала в МДПУ імені Богдана Хмельницького. Ці додаткові бали враховуються виключно при вступі на спеціальності, яким надається особлива підтримка (перелік Міністерства освіти і науки України). Додаткові бали, які набрали учасники з предмету «інформатика», враховуються як бали з математики.

Для участі необхідно мати документ, що засвідчує особу.

В університеті медичні маски – обов’язкові; в навчальній аудиторії – за власним бажанням учасника.

Якщо Ви бажаєте взяти участь в олімпіаді, заповніть заяву на участь, яку розміщено на головній сторінці сайту МДПУ (праворуч):

www.mdpu.org.ua


Запрошуємо на навчання!


Наукові дослідження з фізіології

З 11 по 22 січня доцентом кафедри анатомії і фізіології людини та тварин Сидоряк Наталією Георгіївною проводилися наукові дослідження за темою: «Вивчення структурно-функціональних змін та особливостей експресії генів – кандидатів в тканинах довгастого мозку і стратіума при експериментальному паркінсонізмі» згідно наукового договору з Інститутом фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України на базі відділу гіпоксії у місті Києві.

Вивчення патогенезу хвороби Паркінсона є досить актуальним питанням у сфері всесвітніх фізіологічних досліджень.

Дослідження проводилися на білих лабораторних щурах лінії Вістар, у яких викликався експериментальний паркінсонізм шляхом двотижневого введення ротенону в дозі 0,3 мг/кг.

Потім брали гістологічні зрізи тканини довгастого мозку та стріатума. При вивченні гістологічних препаратів за допомогою електронного мікроскопу спостерігали зміни у вивчених структурах.


Вебінар для учнів та студентів «У пошуках ДНК. Життя. Астробіологія»

11 грудня 2020 року викладачами кафедри анатомії і фізіології людини та тварин було проведено вебінар для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, слухачів Малої академії наук та студентів на тему: «У пошуках ДНК. Життя. Астробіологія».

Біологія — це наука про життя. Тому, досить актуально було розглянути визначення цього поняття, обговорити форми життя – неклітинну і клітинну.

Походження життя на Землі хвилювало людей з давнини. Це одна з найскладніших проблем у біології. Наразі існує багато теорій виникнення житті. У ході вебінару були розглянуті: гіпотеза Опаріна-Холдейна про виникнення в океані живого з неживого. Теорія панспермії стверджує, що життя могло виникнути при падінні метеоритів і комет, які несуть на собі «попередники живого – насіння», що падало на Землю. Гіпотеза РНК-світу полягає у припущенні, що попередниками живих клітин були молекули РНК, що шляхом самовідтворення еволюціонували до складніших клітинних утворень. Є гіпотеза про теоретичну можливість альтернативної біохімії на основі базових хімічних елементів, здатних утворювати достатньо складні хімічні сполуки. Ці питання розкрила асистент кафедри Дар’я Горбань.

Досить детально старший викладач кафедри Ольга Анатоліївна Прокоф’єва розповіла про центральну догму біології: ДНК – РНК – білок та унікальність властивостей ДНК.

Найбільшу зацікавленість в учасників семінару викликала інформація про астробіологію – науку, предметом якої є вивчення походження, еволюції та розповсюдження життя на інших планетах у Всесвіті. Так, астробіологи займаються вивчення життя у різних середовищах та екстремальних умовах життя. Також багато досліджень можливостей виникнення та пошук життя на інших планетах. Цим та багато іншим займаються вчені астробіологи.

Учні та студенти відгукнулися словами подяки за цікаво поданий матеріал з майже фантастичної тематики, яка стає сьогоденням біології.


Попередній захист дипломних робіт на кафедрі анатомії і фізіології людини та тварин

11 листопада 2020 року на кафедрі анатомії і фізіології людини та тварин відбувся попередній захист дипломних робіт студентів ІІ курсу магістратури спеціальностей Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та Біологія. Фізична реабілітація за допомогою онлайн технології Zoom.

На засіданні були присутні члени комісії та керівники дипломних робіт: професор Станішевська Тетяна Іванівна, доцент Горна Оксана Іванівна, доцент Сидоряк Наталя Георгіївна.

До обговорення долучилися замдекана з навчальної роботи хіміко-біологічного факультету Юсупова Ольга Володимирівна для кращої оцінки якості підготовки здобувачів вищої освіти.

Попередній захист дипломних робіт пройшов успішно, усі роботи допущені до захисту.

  


Фізіологічні наукові дослідження

З 26 жовтня по 5 листопада 2020 р. доцентом кафедри анатомії і фізіології людини та тварин Сидоряк Наталею Георгіївною були зроблені наукові дослідження у сфері фізіології тварин. Дослідження проводилися згідно наукового договору з Інститутом фізіології ім. А.А. Богомольця НАН України на базі відділу гіпоксії у місті Києві.

Метою дослідження було дослідження розвитку пневмонії, що наразі є безумно актуальним, та шляхи її корекції за допомогою використання дихальних розчинів, а також сумісного впливу газових розчинів та уридину.

Для дослідження використовували білих щурів лінії Вістар, у яких штучно викликали ознаки пневмонії та проводили корекцію. Потім брали гістологічні зрізи тканин легень та серця для подальшого дослідження змін, що відбуваються в організмі щурів, за допомогою електронного мікроскопа.

Пневмонія є досить поширеним захворюванням органів дихання, яке постійно зростає, не дивлячись на значні помітні успіхи в розвитку як пульмонології, так і фармакології. Тому, дослідження пневмонії мають подальші перспективи для детального вивчення та розробки нових форм лікування пневмонії.